У дитини поганий апетит: що робити? - Витамины для здоровья всей семьи - Vitatone!

У дитини поганий апетит: що робити?

Далеко не кожна мама може похвалитися, що її дитина “їсть усе”. Скарги на поганий апетит – розповсюджене явище, і скаржаться, відповідно, не діти, а мами та бабусі. Дитині, ймовірно, зовсім непогано бути “голодною”, “вибагливою” і “вередливою за столом”. Адже приблизно такими епітетами ви “нагороджуєте” малюка, який вперто закриває рот при вигляді тарілки й ложки. Але перш ніж бити тривогу, потрібно проаналізувати …

… чи справді дитина мало їсть?

Досить часто мама чи бабуся необгрунтовано скаржаться на апетит дитини. Категорична відмова їсти суп не означає, що дитина голодна або виснажена від недоїдання. Можна досить легко зрозуміти, чи достатньо дитина їсть. У цьому допоможуть прості підказки:

Вага дитини. Якщо вона відповідає віковій нормі, немає причин для паніки.
Щоденник харчування. Якщо вам здається, що дитина мало їсть, записуйте в блокнот буквально все, що вона з’їдає впродовж дня. До вечора ви, найімовірніше, переконаєтеся, що дитина не голодна: у списку будуть печиво, яблуко, горішки, чай з бутербродиком, йогурт, а може і якась відверта шкода на кшталт чіпсів, шоколадного батончика або тістечка. Усе це не дуже схоже на цивілізований прийом їжі за столом, але точно означає, що малюк, швидше за все, не голодний, бо постійно чимось перехоплює.

… або у неї справді проблеми з апетитом?

Якщо доросла людина говорить, що не хоче їсти, ми ставимося до цього з розумінням. Дитина теж може мати певні причини відмовлятися від їжі. Вони можуть бути пов’язані як зі здоров’ям, так і з емоційним станом або стилем харчування та спілкування в родині. Діти досить рано розуміють, що їжа – точніше, відмова від неї – може використовуватись для маніпуляцій: ви хочете, щоб я їв, тоді я не буду їсти, щоб отримати те, чого хочу. Часто це “хочу” – не якісь речі або подарунки, а увага батьків. Отже, чому у дитини може бути поганий апетит:

 • внаслідок якогось захворювання (шлунково-кишкового тракту, інфекційного, запального); якщо апетит зник через застуду, не варто наполягати на прийомі їжі; якщо ви підозрюєте наявність проблем зі шлунком або кишківником, потрібно звернутися до лікаря;
 • через порушення режиму харчування (часті перекуси, відсутність режиму прийому їжі, звичка батьків їсти “на бігу”, яку дитина копіює і як свою модель харчової поведінки);
 • надмірна увага до харчування дитини (цим особливо часто грішать бабусі, “підживлюючи” грунт для маніпуляцій в більш свідомому віці), звичка експресивно хвалити за спожиті страви, спроби змусити дитину з’їсти все “до останньої ложки”, “за маму”, “за тата” тощо;

Прийом їжі – це природний процес! Усі живі істоти потребують їжі для того, щоб вижити. Харчуватися – це природно. Тому не потрібно надмірно захоплюватися тим, що дитина просто задовольнила свою природну потребу в їжі та отриманні енергії.

 • внаслідок психологічного дискомфорту (наприклад, батьки сваряться, з’явилася ще одна дитина і старша тепер отримує менше уваги, на неї кричать з якоїсь причини (часто через власні проблеми), його віддали в колектив, де поки некомфортно);
 • одноманітне харчування;
 • “поділ” харчування на дитяче і доросле (“тобі цього не можна, ти ще маленький, а ми зараз поїмо смачненьке” – якщо хочете з’їсти торт, зробіть це в таємниці від дитини; це ж стосується чіпсів, шоколадних батончиків та інших шкідливих для дитячого організму продуктів);
 • дефіцит вітамінів і мінералів. Апетит, як правило знижується, коли дітям не вистачає вітамінів А, С і групи В. Це особливо відчувається навесні, коли користь від овочів і фруктів зменшується. Як правило, небажання їсти в цьому випадку супроводжується й іншими ознаками:
 • роздратування
 • підвищена втомлюваність
 • зниження уваги
 • поганий сон
 • тріщини на губах

Поганий апетит, в свою чергу, теж може стати причиною дефіциту вітамінів і мікроелементів та погіршити стан дитини. Замкнене коло? Не зовсім. Цю проблему можна вирішити за допомогою комплексних вітамінно-мінеральних препаратів для дітей.

Як поліпшити апетит у дитини?

Напевно, правильніше прагнути не поліпшити апетит, припускаючи, що дитина повинна більше з’їсти, а привести до норми ставлення до прийому їжі та налагодити режим харчування. У цьому допоможуть прості поради:

 1. Намагайтеся готувати різноманітно і смачно, адже їжа повинна бути не тільки корисною, а й приносити задоволення.
 2. Дотримуйтесь режиму харчування самі, якщо хочете, щоб дитина знала, що є час для основних прийомів їжі, а є час для перекусів.
 3. Не обговорюйте за столом поведінку дитини, не лайте її, не сваріться під час їжі між собою.
 4. Не заохочуйте дитину за те, що вона доїла страву до кінця. Люди їдять не для того, щоб заслужити заохочення, а для того, щоб відновлювати енергію та силу. Поясніть дитині, що коли вона поїла, то зробила краще собі, а не бабусі чи мамі.
 5. Не давайте дитині в проміжках між основними прийомами їжі солодощі. Перекусом можуть служити йогурт, фрукти, горіхи.
 6. Подбайте про те, щоб дитина достатньо рухалася й більше часу проводила на свіжому повітрі – це поліпшує апетит.
 7. Забезпечте дитину необхідними вітамінами та мінеральними речовинами. У цьому допоможе не тільки різноманітне харчування, а й якісний вітамінно-мінеральний препарат у тій формі, яка без сумніву сподобається дитині – наприклад, у вигляді желейних пастилок Vitatone Kids.

Вітамінно-мінеральний комплекс Vitatone Kids у вигляді желейних пастилок містить всі необхідні дитячому організму вітаміни в дозах, які дозволяють забезпечити добову норму корисних речовин дітям з 4-х років. Вітаміни групи В, які містяться в “желейках”, а також вітамін С і Цинк допомагають нормалізувати апетит і процеси травлення. Разом з вітаміном Е, біотином і вітаміном D, що також входить до складу желейних пастилок, вони дбають про здоров’я дитини загалом, допомагають роботі нервової та ендокринної системи, підтримують імунітет. Полівітамінний комплекс Vitatone Kids також можна купити в зручній формі – по 3 желейні пастилки в 1 саше!

Ще поради

СПРОБУЙ ЩЕ!