Бути підлітком важко, але ще важче – бути мамою підлітка. Поговоримо про те, як допомогти дитині залишатися здоровою, переживаючи безліч змін, актуальних в підлітковому віці, і як забезпечити її організм вітамінами.
Багато дорослих, згадуючи себе в підлітковому віці, хитають головами: мовляв, непросто зі мною було батькам. Підлітки – напевно, “найскладніші” люди з усіх, з ким доводиться мати справу протягом життя. І це – один із найважчих періодів у житті кожної людини. Підлітки переживають масу змін в організмі, нелегкий процес статевого дозрівання, гормональні сплески, швидке фізичне зростання, при цьому повинні визначитися з майбутньою професією та місцем у суспільстві, обрати зразки для наслідування, сподобатися друзям, новому колективу, протилежній статі, обстояти свою думку, успішно складати іспити, не розчарувати батьків, бути зіркою соцмереж, порушувати правила, пробувати недозволене і примудритися залишитися здоровими. Останнє, звичайно, більше хвилює батьків, ніж самих підлітків, адже коли тобі п’ятнадцять, здається, що світ завжди буде ворожим і незрозумілим, а здоров’я … та яка взагалі різниця, якщо любов без взаємності? І тільки батьки ламають собі голову над проблемами “як змусити підлітка з’їсти щось корисне” або взагалі “як змусити його їсти”. Не менш важливе для батьків питання – які вітаміни купити підлітку? Адже якщо він з принципу відмовляється від овочів, риби або іншої їжі, аргументуючи це модою, кольором, запахом або формою продуктів, компенсувати неминучий дефіцит вітамінів і мікроелементів можна тільки за допомогою вітамінно-мінерального комплексу.
Отже, організм підлітка знаходиться в стані постійних, іноді досить швидких, змін. Найочевидніше для оточуючих зазвичай – зміни в зрості. І хлопці, і дівчата можуть вирости “на півголови” буквально за пару місяців. Те, що батькам доводиться купувати новий одяг більшого розміру (або з певного віку ділитися своїм) – вершина айсберга. Важливіше те, чи вистачає “будівельного матеріалу” кістково-м’язовій системі, щоб скелет і весь опорно-руховий апарат підлітка формувався міцним і здоровим. Для цього організму необхідні вітаміни для росту:
Формування хрящів, кісткової і м’язової тканини відбувається за участю магнію та цинку. Особливо важливим є надходження цинку в достатній кількості для організму хлопців-підлітків, бо він відіграє важливу роль у підтримці фізичної витривалості, формуванні та функціонуванні статевої системи, сприяє нормальному виробленню тестостерону, який організм хлопчців починає виробляти в період статевого дозрівання.
Другий важливий момент, про який треба пам’ятати, обираючи полівітаміни для підлітків – розумові навантаження, які доводиться переносити тінейджерам. Уроки в школі, додаткові заняття, походи до репетитора, в старших класах – отримання інформації про майбутню професію, підготовка до вступу до обраного вищого навчального закладу – все це, як правило, тримає підлітка в стані постійного стресу. Вчитися потрібно добре, щоб успішно здати тестування і вступити, при цьому доводиться постійно запам’ятовувати новий матеріал і не забувати вивчене раніше. Краще переносити розумові навантаження допомагають поліненасичені жирні кислоти Омега-3. Вони позитивно впливають на весь організм, у тому числі – на судини мозку і нервові клітини. На основі Омега-3 створено багато препаратів для поліпшення пам’яті і роботи мозку – вони допомагають поліпшити пам’ять і увагу школяра, вважаються “вітамінами для інтелекту”. Для підлітка оптимально, якщо Омега-3 будуть в комплексі з вітаміном D3 і лецитином. Необхідність багато займатися створює додаткове навантаження на зір. Тому підліткам важливо отримувати в достатній кількості вітаміни А і Е, які сприяють збереженню гостроти зору при високих зорових навантаженнях.
Частий стан стресу – ще одна характерна риса періоду дорослішання. По-перше, стрес спричинений підвищеними розумовими навантаженнями і високими вимогами та очікуваннями з боку дорослих. По-друге, джерелом стресу в підлітковому віці можуть бути конфлікти з однокласниками або вчителями, проблема вибору професії, тиск когось із рідних щодо майбутнього вибору, перша закоханість, занепокоєння з приводу своєї зовнішності і безліч інших причин. Поліненасичені жирні кислоти Омега-3 допомагають організму підлітка протистояти стресу, гармонійно розвиватися інтелектуально й фізично.
Обираючи найкращі вітаміни для підлітків, потрібно зважати на кілька факторів:
Пам’ятайте! Важливо допомогти підлітку правильно організувати свій день, стежити за режимом навчання та відпочинку, обговорити меню, в якому обов’язково повинні бути різні овочі, фрукти, м’ясо, риба, злакові. Підліткові, вразливому в усіх сенсах, потрібно знати, що з ним домовляються, а не ставлять його перед фактом або вирішують за нього. Зрештою, будьте для своєї дитини, яка дорослішає, прикладом – приймайте вітаміни разом з нею!